10 Şubat 2015 Salı

LOHUSA ÇANTASINDA NELER OLMALI?


        Şu sıralar çanta hazırlamaya başladım. Çok şükür bebek çantamı aldım :) Kullanım rahatlığı ve işlevliği açısından sırt çantası tercih ettim. Hatta baya büyük spor bir çanta aldık. Hep ilk günden beri sırt çantası diye tutturdum çünkü bebeğim kucağımdayken ona hakim olmalıyım. Çanta sağa kayacak sola kayacak yok omzumdan düştü düşecek derdi olmamalı. İki kolumla bebeğimi kavramalıyım. Çok gözlü olması aradığımız özelliklerdendi. Sırt ve omuz kısımlarında ortopedik ped olması da artılarındandı. Çanta malum dolu olacağından rahat etmek lazım.
        Ben hastaneye götürmek için iki çanta hazırlamayı düşünüyorum. Belki bir çanta da yeterli olabilir ama kullanım açısından hepsi üst süte olunca ne nerde alması zor olur. Bir de kıyafetler boşu boşuna çok kırışmış olurlar ne gerek var. Sırt çantasını bebeğime hazırlayacağım. Spor bir el çantasını da kendime hazırlayacağım.
İnternet okuduğum yazılar, etrafımdaki tecrübeli annelerden öğrendiğim kadarıyla bir liste hazırladım.                     Özellikle iş arkadaşımı doğum sonrasında odada ilk ben karşıladım geçen ay. O karşılamanın o kadar faydası oldu ki... gözden kaçan ayrıntılara birebir şahit oldum ve listeme sayesinde yeni şeyler ekledim. Listemde anne ve bebek olmak üzere iki bölüm var. 

Bebek için hazırladığım liste:

* 1 takım hastane çıkış seti 
* 1 adet 5'li takım (yedek)
* 1 adet zıbın (yedek)
   Yedek giysiler almamın nedeni bazen bebeği güzel yıkamıyorlar kanlı vs olabiliyor. Ya da saçlarını falan tam temizleyemiyorlar. Bu durumlarda özene bezene aldığınız set kirlenmiş oluyor. Ben tam bilemiyorum daha ama o ilk lekeleri çıkmaz diyenler de oldu. Bu yüzden  ben doğumhaneye götürmek üzere çok da kaliteli olmayan 5'li bir takım aldım. Olur da böyle bir durumla karşılaşırsam bebeğim odaya gelince ben temiz pamuk ve suyla temizler temiz cicilerini giydiririm diye :) Özel hastanede doğum yapmayı planlıyorum böyle bir durumla karşılaşmam heralde ama yine de hazırlıklı olmakta fayda var diye düşünüyorum.
* Bebek bezi
* Yenidoğan ıslak mendil
* Emzik
* Biberon
   Herkes emziğe alıştırırsam rahat edeceğimi söylüyor. Doğrusunu şu an tam bilemiyorum ama emzik alacağım. Biberon da yine ne olur olmaz diye hazırlıklı olmak açısından çantada olacak. Eğer doğum sezeryan olursa hemen süt gelmeyebiliyormuş. Böyle bir durumda bebeğim aç kalsın istemem... 
* Ağız mendili
* Sırt havlusu (minnacık)
* Sarı/kırmızı yazma vazgeçilmeyen adetlerimizden :)
* Alt açma örtüsü
* Battaniye 
* Pişik kremi
* Tırnak makası (kimi bebekler uzun tırnaklı doğuyorlarmış yeni öğrendim bunu da)
* Derece 
* Çarşaf (bebeğin sepetinin içine sermek için)
* Tabiki çıkarken taşıyabilmek için puset

Anne için hazırladığım liste:

* 2 adet gecelik takımı ve sabahlık
* Elbise gecelik
   Hem elbise gecelik hem de takım hazırda bulunmalı zira sezeryan olursa eğer takım giymek zor. Dikişlerin acımaması ve diğer ihtiyaçlar açısından elbise daha kullanışlı olur
* Kırmızı tac
* 2 adet terlik (birisi lastik, eğer normal doğum olursa duş ihtiyacı açısından)
* Kadın pedi (hatta belki de hasta bezi gerekebilir)
* Yatak koruyucu
* Havlu 
* Şampuan, duş jeli, saç kremi, lif (tabi bunlar minik şişelerde olacaklar)
* Tarak, saç kurutma makinesi
* Diş fırçası, macun
* Göğüs pedi
* Göğüs ucu kremi
* 3-4 adet iç çamaşırı
* 3-4 çift çorap
* Havlu peçete
* Islak mendil
* Eve dönüş kıyafeti
* Fotoğraf makinesi
* Parfüm, roll-on (belki unutulabilir ama bir koku lazım)
* Küçük el aynası gelen giden sizi güzel görsün ama di mi :))
* Makyaj çantam (zaten sürekli kol çantamızdadır giderken aldık mı tamamdır)
* Kirli torbası (çok kirliniz çıkacak emin olun)
* İkram için lokum ya da çikolata (eğer gününüz belli olursa bir iki gün önceden alınabilir, eğer planladığınız gibi olmazsa da hastanede kutuyla satan yerler vardır mutlaka)
* Kolonya (biz ve gelenlerimiz için)
* Bebek şekeri

Ve tabi ki bunlar sabun tozuyla yıkanıp ve ütülenecekler... Biberon ve emzikler de kaynar sudan geçirilerek mikropları kırılacak. 
Listemde eksikler olabilir her türlü yoruma ve öneriye açığım :)
Aklıma gelenler bunlar. Belki yine hazırlık yapan birine yardımcı olmak ümidi ile paylaşmak istedim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Buradan yorumunuzu bırakabilirsiniz...