12 Şubat 2014 Çarşamba

HOLLEYYYY!... EŞİM MARDİN'E ATANDI :)) MARDİN GÜNLÜĞÜ-1

Size Mardin'den yazıyorum...
UYARI: Bu uzun bir posttur sabır gerektirir :)
Hayat bazen bizim dile getiremediğimiz dileklerimizi önümüze serer. Belki de o kadar uğraş ve mücadelenin sonunda artık sevinmeyi hak ettiğimiz için beklediğimizden güzelini vererek bizi ödüllendirir. Eylül atamasında yetmeyen puan Şubat atamasına kısmetmiş. Hele ki ilk tercihin gelmişse senden mutlusu yoktur. İlk olarak trafikte kırmızı ışıkta arabada öğrendik. Hayatımda ilk defa yerleştirildiniz yazısını gördüm :)) darısı başıma :)
Gördüğüm anda bir çığlık attım ki ne arabada hamile olduğunu ne de küçük bir çocuk olduğunu düşünemedim bile :) 
Aslında uzun uzun inceleyerek okulları ve barınma koşullarının analiz ederek harika bir liste hazırladık. Van ilk 10\15 tercihimzde vardı. Puanımız da yetiyordu. Diğerlerini  de sırf 26'yı işaretleyebilmek adına yazmıştık. Kalbimizden geçen yer Mardin'di. Eşim Midyat'ta askerlik yaptığından o şehri ve insanlarını çok sevmişti. Hatta bir gün gezi amaçlı yolumuzu mutlaka oraya düşürecektik. Atamalarla ilgili bir konu açıldığında inşallah Mardin çıkar diyordum herkese. Listeyi hazırladık sisteme gireceğimiz son anda ''Mardin'i öne alalım mı nasılsa çıkmayacaksa en azından içimizde kalmasın'' dedim. Eşim de çıkmaz yüksek kapatır oralar dedi ama yazmaktan da bişey çıkmaz diyerek öne aldı. En büyük şaşkınlığımız da bu oldu zaten. Biz Van'a o kadar hazırlamıştık ki kendimizi oralarda semt ve ev araştırmasını bile yapmıştık. Uçak saat kaçta gidiyo fiyatı ne biliyorduk. Mardin'e bi baktık uçak aktarmalı ve çok pahalı. İki kişi sadece gidiş 700 tl verdik. Olsun yeter ki olsun da :) Direk uçuş hiç yok üzücü ama napalım :( Bir de burada ev kiraları çok uçmuş. Ben Antalya'da Konyaaltı'nda (denize yürüme mesafesinde) 600 liraya otururken burada en ucuzunun 600/700 olduğunu duyunca çok şaşırdım. Ben Antaya'da kalmaya devam edeceğim. Eş durumundan seneye tayin isteyecek kısmetse o yüzden çalışmaya devam etmem gerek. Ama buralarda insanlar çok sıcak ve yardımsever. Yabancı olduğumuz zaten yüzümüzden anlaşılıyor. Herkes yol tarifi olsun ev konusu olsun yardım etmeye çalışıyor. Ayrıca yemekleri pahalı olsa da çok güzel. Ha bi de buradaki halk çok zengin. apartmanlar dışardan çok güzel görünüyor. Evleri çok geniş. Sokakta yürürken etrafıma baktım herkesin penceresinde dantel tüller, zebra storlar asılı. Gösteriş önemliymiş buralarda... Bi de doğalgaz dolar üzerindenmiş şaşırtıcı ve pahalı. Şimdilik öğretmenevi yuvamız oldu. Tabi bir bidon çamaşır suyundan sonra :))) 
Bu uzuuuun yazıdan sonra çok fotoğraf bekliyor sizi. Belki sıktım sizi ama şimdi içiniz açılacak.

Tüm kıyafetler yıkandı, ütülendi, kırışmasınlar diye özenle yerleştirildi.


 Havalimanının yolu tutuldu. Anneler babalar mutlu biraz da hüzünlü biraz da gözleri yaşlı uğurladılar bizi...


Bu benim ilk uçak yolculuğum çok sevinçliydim heyecanlıydım :) Bol bol fotoğraf çektim. Gözyüzü harikaydı..
Burası da Antalyamm. 


Bunları pamuk şekeri gibi yiyesim geldi..

 İstanbul'dan aktarma yaptık bu fotoğraf da oradan...

İstanbul semalarında.... 

Bir İstanbul daha...Doğuya doğru ilerledikçe karlı dağları görüyoruz...

İyice yaklaşıyoruz

Mardin/Kızıltepe semaları...Veeee Mardin kapı şen olur le lee le le le lele le canımmmmmmm 

Hemen öğretmenevine yerleştik. Dinlenmeden de dışarı attık kendimizi. Haritaya defalarca baktığımızdan buraları biliyo gibiydik. Okulu da elimizle koyduğumuz gibi bulduk. Yürüyerek tabi :) Sokakları inceleyerek.Burada trafik kuralları diye bişey yok galiba :) Kavşağın ortasından geçen yayalar, ışıkları beklemeyen şoförler ve yolda giderken dibinden geçen arabalar...

 Bu güzel yapı da Mardin Müftülüğü

O kadar yolculuktan sonra acıkan bizler kendimizi yöresel yemek yapan bir yere attık.  

Saç tavuk burada böyle servis ediliyormuş. Ama  çok lezzetliydi suyuna bandım bandım yedim :)

Bu Mardin'le ilgili ilk postumdu. Devamı gelecek. Birkaç gün daha buralardayım ardından bana dönüş var. Daha eski Mardin'e gidemedim. Eski Mardin hep bizim fotoğraflarda gördüğümüz eski taş yapılar eski evler. Orası sit alanı ilan edilince şehir biraz yana kaymış yeni evler yapılmış. 
Biz ordayız şimdi. Burası da Yeni Mardin.. Yine bol bol fotoğraflar çekicem ve siz de buraya gelmiş kadar buraları geziceksiniz.
Şimdilik bu kadar. Mardin'den kucak dolusu sevgiler....

Buraya kadar gelebildiyseniz sabrınıza teşekkür ederim.

4 yorum:

 1. ben onu ilk "eşim Madrid'e atandı" okudum ya :))) ne güldüm kendime. Allah gönlünüze göre vermiş inşAllah bundan sonrası da yolunda gider.

  YanıtlaSil
 2. Çok hoşsun Handecim ama yalnız değilsin :) Sonuçlar açıklamadan önce annem rüyasında görmüş bize Mardin çıkacak diyeceğine Madrid demişti de ona da çok gülmüştük :)))

  YanıtlaSil
 3. Güzel yorum için çok teşekkür ederim :) Buarada sizi de tebrik ederim, sanırım istediğinize kavuşmuşsunuz.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim bende. Çok şükür Allah dualarımızın hep gerçeğe dönüştüğünü göstersin inşallah :)

  YanıtlaSil

Buradan yorumunuzu bırakabilirsiniz...