24 Ocak 2014 Cuma

KARATURP VE BALIN FAYDALARI, HAZIRLANIŞI


Son zamanlarda tv de sıkça duyduğunuz bu ikiliyi yakından bakalım. Ahmet Maranki; ki O artık çok ünlü bir doktor duymayanınız yoktur, bu ikilinin birçok faydasını sıralamış.
 Özellikle öksürük sorunu olan çocukların ve alerjik astım rahatsızlıkları olanların uygulaması gereken kara turp kürü oldukça kolay hazırlanan ve uygulaması basit bir kürdür.
Denedim. Ha bu çok meraktan değil de daha çok anne ve eş baskısındandı :)
Şu H2 N3 bana da uğradı da...
1hafta her akşam işten gelip yattım. Hiçbir şey yapmadım yapamadım. Grip de yatmadan geçmiyor ki!..
Neyse kara turp ve balın nasıl yapıldığına gelelim. Özellikle öksürükte çok etkiliymiş.


Turpun baş kısmını kesip içini oyuyoruz. Varsa hazır oyacaklarınız işe yarayacaktır. Yoksa siz de bnim gibi çay kaşığı yardımıyla yapabilirsiniz. 

Oyma işlemi bittikten sonra alt tarafından küçük bir delik açıyoruz. Ben bunu yorgan iğnesi ile yaptım. Delik ne kadar küçük olursa bal o kadar çok süzülmüş olur. Sonra içine balı doldurup ağzını kapatıyoruz.

Akşam yapın sabaha kadar içmeniz gereken kadar süzülecektir. Sonra sabah biraz daha koyun akşama kadar da akşam içmeniz gereken kadar süzülecektir. 
İşte böyle damla damla...
Bu kadar basit :)

Konu bitkisel ilaçlardan açılmışken bir tarif daha vereyim.
 İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa size iki önerim olacak. 
Birincisi maydonozu saplarıyla birlikte kaynatıp suyunu için. Evet tadı çok da mükemmel değil ama faydası büyük.
İkincisi ısırgan otunu yine saplarıyla kaynatıp için. Bunun tadı çok etkilemiyor. Daha rahat içilebilir. Aynı şekilde bunun da büyük faydasını göreceksiniz. Ben geçenlerde bu dertten muzdarip olduğumdan yaptım. ''Ama gebeler dikkat etsinler. Gebeliğin başında iseniz maydonoza dikkat diyoruz. Fazla tüketmek düşüğe neden olabilir. Bu yüzden maydonoz suyunu içmeyin! ''
Ben ısırgan otunu kaynattım. Dedim ya tadı çok rahatsız edici değil. Çay gibi içebilirsiniz. Ben içtim fazla kaynatmışım bir iki gün bekledi. İnanır mısınız daha önce hiç bu renk bir içecek görmemiştim :)


Aslında çok güzel bir renk çıktı ama içmedim içemedimmmm :( Beklemişi içilir mi bilmiyorum...2 yorum:

  1. Turp bal iksirini biz de denedik. Ananemin kist i vardı ve neredeyse ölümden dönmüştü. Cam bir kapta, Balın içine turpu doğrayıp, 1 hafta karanlık bir yerde beklettik. Sonrasında bitene kadar her gün içti ve bumm kist mist kalmadı. Sihirli gerçekten bu turp işi. Ama sanırım bizimki kara turp tu.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Allah bir daha göstermesin çok geçmiş olsun... Sizin yöntem de değişikmiş. Dert veren Allah dermanını da veriyor. Böyle doğal yollarla çok şifa kaynağı var gerçekten.

      Sil

Buradan yorumunuzu bırakabilirsiniz...